Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Jak na przestrzeni ostatnich lat zmieniał się rynek nieruchomości w Polsce?

Biznes Data publikacji - 22 marca 2020 Autor - Redakcja saminwestuj.pl

Rynek nieruchomości na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci zmienił się w sposób znaczny. Bardzo rozbudowały się miasta, powstało na nich wiele nowoczesnych osiedli. Wciąż jednak zakup własnego mieszkania to dla wielu nie lada wyzwanie. Jak przedstawia się sytuacja na rynku mieszkaniowym w Polsce?

Standard poprzedniej epoki

Jeżeli ktoś chciałby się cofnąć wspomnieniami do poprzedniej epoki, to rynek mieszkaniowy w dużych miastach się znacznie wówczas rozwinął. Na potęgę były budowane wieżowce z wielkiej płyty. Jednak uzyskać mieszkanie, zwłaszcza samodzielne, nie było tak prosto. Na mieszkania był przydział – im liczniejsza była rodzina, na tym większe mieszkanie mogła liczyć, choć nierzadko zdarzały się mieszkania lokatorskie, w których na co dzień musiały funkcjonować ze sobą osoby zupełnie dla siebie obce. Wraz ze zmianą systemu politycznego, zmieniać zaczął się także rynek nieruchomości w Polsce.

Jak wygląda sprawa obecnie?

W dalszym ciągu bardzo rozwijają się osiedla w miastach. Powstają coraz to nowe bloki, a zabudowywany jest każdy wolny metr przestrzeni. Skutek ma to jeden – jest w miastach coraz ciaśniej, przez co obniża się znacząco komfort życia. Pomimo tego, że buduje się wciąż więcej i więcej mieszkań, to konkurencja między nimi nie jest zbyt duża, co można poznać choćby po tym, że ceny nieruchomości regularnie idą w górę. Mieszkania z roku na rok są coraz droższe, a uzyskanie kredytu hipotecznego wcale nie jest jak przysłowiowa bułka z masłem.

Jak sfinansować zakup mieszkania?

To prawdziwy dylemat i wyzwanie dla młodych ludzi. W dzisiejszych czasach zakup niewielkiej kawalerki w dużym mieście jest tak dużym wydatkiem, że mało kogo na to stać. Za taką kawalerkę można spokojnie wybudować przestronny domek na wsi, jednak to do miast wciąż napływają masy młodych ludzi upatrujących w nich szansy na lepszą edukację i lepiej płatną pracę. W Warszawie, Krakowie czy w centrum Gdańska, w niektórych lokalizacjach za metr kwadratowy nieruchomości trzeba zapłacić blisko dziesięć tysięcy złotych. I cena ta wcale nie dotyczy apartamentów. Wciąż najpopularniejszym sposobem finansowania inwestycji na rynku nieruchomości w naszym kraju są kredyty hipoteczne udzielane pod zastaw kupowanej nieruchomości.

Rynek nieruchomości na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci zmienił się w sposób znaczny. Bardzo rozbudowały się miasta, powstało na nich wiele nowoczesnych osiedli. Wciąż jednak zakup własnego mieszkania to dla wielu nie lada wyzwanie. Jak przedstawia się sytuacja na rynku mieszkaniowym w Polsce?

Rynek pierwotny czy wtórny – który wybrać?

Osoby, które myślą o zakupie własnego mieszkania muszą podjąć decyzję, czy szukać będą odpowiadającego im lokalu na rynku pierwotnym, czy też może zdecydują się na rynek wtórny. Myli się jednak ktoś, kto uważa, że bardzo duże są dysproporcje pomiędzy tymi dwoma propozycjami. Wszystko zależy od indywidualnych wymagań. Mieszkania z rynku wtórnego mogą znajdować się w budynkach zbudowanych w połowie ubiegłego wieku, których stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Z kolei inwestycja na rynku pierwotnym to ogromny koszt, do którego należy jeszcze doliczyć wydatki związane z wyposażeniem mieszkania. Jednak gdy już się transakcję doprowadzi do końca, to pojawia się ogromna satysfakcja i radość z własnych czterech kątów.

Karta paliwowa

Redakcja saminwestuj.pl

Dzielimy się specjalistyczną wiedzą z zakresu inwestycji i biznesu. Doradzamy też w kwestiach związanych z finansami i nauką.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?