Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Nauka oszczędzania z profitem, czyli najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe

Finanse Data publikacji - 26 marca 2020 Autor - Redakcja saminwestuj.pl


Od wielu lat mówi się o tym, że trzymanie pieniędzy w banku niekoniecznie sprzyja wzrostowi kapitału. Rzeczywiście można zauważyć, że z roku na rok oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych spada, a inwestorzy w wielu przypadkach muszą ponosić dodatkową opłatę za prowadzenie konta. Czy zatem zrezygnować z usług bankowych na rzecz trzymania pieniędzy w skarpecie?

Najkorzystniejsze konta oszczędnościowe

Większość osób prędzej czy później zetknie się z koniecznością wybrania sposobu oszczędzania. Oczywiście warto wybrać ofertę, która daje najwięcej korzyści. Niskie oprocentowanie przy niskim wkładzie finansowym niekoniecznie jest najlepszą opcją, zwłaszcza gdy bank pobiera comiesięczną prowizję za prowadzenie konta. Co robić w takim przypadku? Otóż dla osób rozpoczynających oszczędzanie często dedykowane są bardzo korzystne konta bez prowizji. Dodatkowo bank może zaoferować premiowanie za wybranie swojej oferty. Co to oznacza? Pieniądze. Czasami jest to nawet kilkaset złotych za samo założenie konta. Źródłem dochodu może być również efektywne polecenie banku nowym użytkownikom. Taką ofertę aktualnie ma na przykład Credit Agricole i Getin Bank. W tym miejscu należy również zaznaczyć, iż wybrane banki posiadają najwyższe oprocentowanie miesięczne. W pierwszym przypadku będzie to 3%, a w drugim 3,5%. Właśnie z tego powodu ich produkty bankowe cieszą się ostatnio ogromnym zainteresowaniem.

Umowa z bankiem na czas określony

Lokaty bankowe są nieco innym tematem, gdyż powierzone bankowi pieniądze są nienaruszalne przez pewien czas. Zazwyczaj oprocentowanie zależy od długości lokaty. Najbardziej opłacalnymi wydają się być lokaty długoterminowe. Trzeba jednak pamiętać o tym, że najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe są niemal jak oferty last minute. Pojawiają się szybko i szkoda ich nie wykorzystać. Przykładem może być Lokata Mobilna z premią w banku Santader. Maksymalna kwota jaką można wpłacić to 20 tysięcy złotych na cztery miesiące. Oprocentowanie wynosi 2,5%, jednak zakładając dodatkowo konto osobiste można zyskać aż dwieście złotych premii. W konsekwencji daje to oprocentowanie na poziomie około 6 %. W Nest Bank oprocentowanie wynosi aktualnie 4%, a maksymalną kwotą wpłaty jest dziesięć tysięcy. Czas trzymania lokaty to od trzech do sześciu miesięcy. W porównaniu do innych ofert na rynku te dwie wydają się najlepszymi w danym czasie.

Lokata i konto oszczędnościowe to dobry pomysł na odłożenie pieniędzy, których nie ma wystarczająco dużo na większe inwestycje. Ponadto systematyczne odkładanie pieniędzy daje sporo do myślenia i wdraża nawyk oszczędzania. Oczywiście jedne formy oszczędzania są korzystniejsze w porównaniu do innych, lecz warto pamiętać o tym, by podchodzić do sprawy indywidualnie. Zazwyczaj poleca się dywersyfikację portfela oszczędnościowego, by nie było konieczności zrywania lokaty, kiedy będzie trzeba dorzucić nieco grosza do budżetu domowego. Trzeba pamiętać o tym, iż po zerwaniu lokaty praktycznie żaden z banków nie wypłaci odsetek.

Rola glukozy w samokontroli

Redakcja saminwestuj.pl

Dzielimy się specjalistyczną wiedzą z zakresu inwestycji i biznesu. Doradzamy też w kwestiach związanych z finansami i nauką.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?