Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Jak rozliczyć pit szybko i sprawnie?

Biznes Data publikacji - 13 lutego 2020 Autor - Redakcja saminwestuj.pl


Obowiązek rozliczania się z uzyskanych dochodów ze skarbówką dotyczy każdego obywatela, który w poprzednim roku podatkowym uzyskał jakikolwiek dochód. Nawet jeżeli kwota ta jest zwolniona z podatku, to i tak w odpowiedniej placówce urzędu skarbowego należy złożyć roczne zeznanie, które będzie podstawą do zwrotu zapłaconych zaliczek na podatek dochodowy. Możliwości rozliczenia pita jest kilka.

Akceptacja rozliczenia stworzonego przez skarbówkę

Jedną z najnowszych możliwości, jakie stoją przed osobami rozliczającymi się z dochodów, jest akceptacja zeznania rocznego, które zostało wygenerowane przez urząd skarbowy na podstawie rozliczeń nadesłanych przez płatników składek. Każdy pracodawca miał obowiązek w określonym terminie przekazać do urzędów skarbowych dokumenty dotyczące pracowników, za których odprowadzał składki na podatek dochodowy. Dotyczy to zarówno osób zatrudnionych na umowę o pracę, umowę zlecenie jak i umowę o dzieło. Każdy podatnik może zalogować się na stronę urzędu podatkowego i wyświetlić zeznanie roczne. Wystarczy je zaakceptować jednym kliknięciem myszki. Jednak osoby, które chcą odliczyć od podatku określone ulgi, muszą takie zeznanie zmodyfikować na własną rękę. Trzeba także mieć dostęp do dokumentów z ubiegłego roku, gdyż trzeba potwierdzić swoją tożsamość między innymi przy pomocy kwoty podatku lub wysokości dochodu uzyskanego w poprzednim roku rozliczeniowym.

Rozliczanie dokumentów na własną rękę

Jeżeli ktoś chce rozliczyć się samodzielnie lub też prowadzi działalność gospodarczą albo pozyskuje dochód z innych źródeł, na przykład wynajmując nieruchomości, to powinien samodzielnie wypełnić formularz podatkowy. Można to zrobić w formie tradycyjnej, papierowej. Taki papierowy formularz można dostarczyć osobiście do właściwego urzędu skarbowego, a można go też wysłać pocztą. Obowiązek dostarczenie dokumentów upływa z końcem kwietnia. Dużym ułatwieniem przy rozliczaniu samodzielnym wysokości dochodu są programy komputerowe. Większość z nich jest zupełnie darmowa. Pomagają wyliczyć należne składki na podstawie wysokości dochodu. Każdy, kto zastanawia się nad tym, jak rozliczyć pit samodzielnie, może skorzystać z takiego programu, który znacznie ułatwi mu to karkołomne zadanie.

Pomoc profesjonalistów

Chcąc dokładnie rozliczyć pit i uniknąć przypadkowych pomyłek, można to zadanie powierzyć w ręce specjalistów. Biura księgowe specjalizują się w wykonywaniu rozliczeń rocznych, zarówno od osób fizycznych jak i prawnych. Jest to prosty sposób na to, aby uniknąć kilku godzin spędzonych nad papierami. Trzeba jednak skompletować wszystkie dokumenty, a następnie dostarczyć je do biura księgowego. Nie trzeba przy tym wychodzić z domu, bo sporo biur księgowych umożliwia kontakt internetowy. Oczywiście taka usługa, w przeciwieństwie do licznych programów komputerowych dostępnych od ręki jest płatna. Wysokość opłaty zależy najczęściej od indywidualnej wyceny – im więcej dokumentów do przeanalizowania, tym koszt usługi będzie większy.

Rola glukozy w samokontroli

Redakcja saminwestuj.pl

Dzielimy się specjalistyczną wiedzą z zakresu inwestycji i biznesu. Doradzamy też w kwestiach związanych z finansami i nauką.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?