Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Jak wypełnić deklarację PCC 3 i kiedy należy ją złożyć?

Finanse Data publikacji - 25 maja 2022 Autor - Redakcja saminwestuj.pl


Zawierając niektóre umowy dotyczące zdarzeń gospodarczych lub czynności cywilnoprawnych osoby fizyczne i przedsiębiorcy muszą zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. W tym celu należy złożyć deklarację PCC-3 do odpowiedniego urzędu skarbowego oraz uiścić wysokość podatku wykazanego w tej deklaracji. Jak wypełnić deklarację PCC 3?

Czym jest podatek od czynności cywilnoprawnych?

Podatek PCC najczęściej jest znany osobom, które kupują używany samochód od osoby prywatnej lub nieruchomość. Po zakupie należy złożyć druk PCC-3 do urzędu skarbowego oraz wyliczyć kwotę podatku od wartości rynkowej zakupionego przedmiotu. Warto przy tej okazji pamiętać, że kupując na przykład samochód o wartości poniżej 1000 złotych, taki obowiązek nie powstaje, a podatnik jest zwolniony z zapłaty PCC. Kiedy jeszcze powstaje obowiązek zapłaty tego podatku? Między innymi w przypadku umowy darowizny lub umowy pożyczki. Także, gdy zostaje podpisana umowa dożywocia, ustanawia się hipotekę lub odpłatne użytkowanie. Wszystko dokładnie jest określone w ustawie o podatku PCC, który wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2001 roku, zastępując opłatę skarbową.

Jak wypełnić deklarację PCC 3?

Druk PCC -3 nie jest skomplikowany, ale należy wypełnić go uważnie. Przede wszystkim w pierwszych rubrykach wpisuje się dane podatnika, dzięki którym urząd będzie mógł zidentyfikować daną osobę. W kolejnej części należy wskazać przedmiot, który jest opodatkowany z uwzględnieniem jego położenia lub miejsca korzystania z niego. Należy także wypełnić pole dotyczące miejsca, w którym została podpisana umowa dotycząca czynności cywilnoprawnej. Jest także miejsce na specyfikację nabytej rzeczy. W przypadku samochodu należy podać markę, model, pojemność silnika, rok produkcji, nr rejestracyjny, przebieg oraz wszystkie informacje dotyczące stanu technicznego, oraz wyposażenia mogące wpłynąć na wartość zakupu. Kolejnym etapem jest wyliczenie należnego podatku, co może przysporzyć wielu osobom trudności. Przede wszystkim należy pamiętać, że wartość przedmiotu powinna być wpisana nie z umowy, ale jako wartość rynkowa. Należy także ustalić stawkę podatku, która obowiązuje przy zakupie danego przedmiotu. Takie informacje można znaleźć w art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Po ustaleniu stawki można przystąpić do wyliczenia podatku. Kolejne pola są już jasne, gdyż zawierają informacje dodatkowe, które wypełnia się jedynie w określonych przypadkach. Jeśli do deklaracji PCC-3 zostaną dołączone załączniki, to należy je wykazać w części H. Należy pamiętać, aby złożyć podpis na końcu wraz z datą wypełnienia deklaracji. Więcej informacji znajdziesz na chwilowkomat.com.

Jak złożyć druk PCC-3?

Deklarację PCC-3 oraz podatek należy złożyć i zapłacić w terminie 14 dni od powstania obowiązku podatkowego. Deklarację można złożyć na trzy sposoby, tak samo, jak w przypadku deklaracji rocznych. Można udać się do właściwego urzędu skarbowego osobiście lub wysłać druk pocztą. Należy pamiętać, że w drugim przypadku list musi być polecony. Jest także trzecia opcja złożenia deklaracji drogą elektroniczną. Coraz więcej osób korzysta z tego rozwiązania ze względu na szybkość i brak kosztów. Deklarację przez internet mogą złożyć osoby posiadające podpis kwalifikowany. Jest także możliwość wysłania deklaracji, podając dane identyfikacyjne. Te dane zawierają imię i nazwisko, adres, nr PESEL lub NIP. Należy podać także datę urodzenia, a także wpisać kwotę dochodu osiągniętego i wykazanego w zeznaniu rocznym. Wysyłki deklaracji można dokonać ze stron rządowych lub poprzez darmowe programy do rozliczania podatków, które także oferują taką możliwość.

Karta paliwowa

Redakcja saminwestuj.pl

Dzielimy się specjalistyczną wiedzą z zakresu inwestycji i biznesu. Doradzamy też w kwestiach związanych z finansami i nauką.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?