Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Na czym polega inwestowanie w kontrakty CFD?

Finanse Data publikacji - 10 lutego 2023 Autor - Redakcja saminwestuj.pl
inwestowanie

Kontrakty CFD to instrumenty pochodne, w przypadku których możliwe jest zarabianie nie tylko na wzroście wartości instrumentu bazowego, ale również jego spadku. Na czym w praktyce polega inwestowanie w kontrakty CFD? Jak kształtuje się ryzyko? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Inwestowanie w kontrakty CFD – na czym to polega?

Jak wspomniano we wstępie inwestowanie w kontrakty CFD pozwala zarabiać nie tylko na wzroście wartości instrumentu bazowego, ale również na spadkach. Jest to możliwe, ponieważ polega ono na dokonaniu pewnego rodzaju zakładu, w ramach którego inwestor stara się przewidzieć to, w jaki sposób będzie kształtował się kurs instrumentu bazowego w przyszłości. Założyć może w tym przypadku dwa scenariusze, a mianowicie wzrost wartości instrumentu bazowego lub spadek jego kursu. Co może pełnić rolę instrumentu bazowego przy kontraktach CFD? Otóż, z reguły są to surowce, waluty, czy indeksy giełdowe. Coraz częściej jednak inwestorzy handlują kontraktami CFD opartymi na kryptowalutach.

Dźwignia finansowa w handlu kontraktami CFD

Decydując się na inwestowanie w kontrakty CFD należy mieć świadomość, że rynek CFD jest dostępny praktycznie dla każdego. Handel na nim umożliwia bowiem posiadanie rachunku inwestycyjnego, który otwiera się u brokera. Pełni on w tym przypadku rolę pośrednika pomiędzy giełdą, a inwestorem umożliwiając zakup i sprzedaż kontraktów CFD. Zaletą tego typu inwestycji jest również niski próg wejścia, co nie oznacza jednak, że zyski muszą być równie niskie. Możliwe jest bowiem korzystanie z dźwigni finansowej, czyli mechanizmu pozwalającego zawierać transakcje o wartości zdecydowanie przekraczającej wysokość posiadanego kapitału. Staje się on wówczas depozytem zabezpieczającym. W efekcie możliwe jest osiąganie naprawdę wysokich zysków, jednak warto mieć świadomość, że istnieje również wysokie ryzyko błyskawicznej utraty kapitału. Dlatego też bardzo ważną kwestią jest ostrożne korzystanie z mechanizmu lewarowania, co szczegółowo zostało przedstawione w artykule opisującym sposób inwestowania w kontrakty CFD.

Inwestowanie w kontrakty CFD – ryzyko

Jak wspomniano w poprzednim artykule inwestowanie w kontrakty CFD przy zastosowaniu dźwigni finansowej wiąże się z wysokim poziomem ryzyka. Warto jednak mieć świadomość, że nawet bez lewarowania handel kontraktami może być ryzykowny, a inwestor podejmujący błędne decyzje finansowe ryzykuje utratą części kapitału. W związku z tym należy dążyć do minimalizowania ryzyka, a podstawą w tym przypadku jest wyznawanie zasady: rozumiem w co inwestuję. Równie ważne jest systematyczne poszerzanie posiadanej wiedzy oraz wykorzystywanie jej w praktyce, ponieważ każda decyzja inwestycyjna powinna opierać się na rzetelnej analizie. Istotne jest również zdobywanie praktycznego doświadczenia, a także kontrola emocji, które nie są dobrym doradcą przy inwestowaniu.

Podsumowując należy stwierdzić, że inwestowanie w kontrakty CFD to zakład przewidujący kurs instrumentu bazowego w przyszłości. Co istotne, zarobić można zarówno obstawiając jego wzrost, jak i spadek.

Artykuł sponsorowany

Rola glukozy w samokontroli

Redakcja saminwestuj.pl

Dzielimy się specjalistyczną wiedzą z zakresu inwestycji i biznesu. Doradzamy też w kwestiach związanych z finansami i nauką.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?