Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Jak kupić dochodowe mieszkania na wynajem?

Biznes Data publikacji - 18 marca 2020 Autor - Redakcja saminwestuj.pl


Inwestowanie w nieruchomości to bardzo skuteczny sposób na uzyskanie pasywnego dochodu, który w znaczący sposób może wpłynąć na domowy budżet. Jest to również bardzo skuteczny sposób zabezpieczenia na okres emerytalny. Warto jednak uświadomić sobie, że nie każda inwestycja jest równie dochodowa. Jak wybrać mieszkanie na wynajem, by było pewnym źródłem dodatkowego dochodu?

Najważniejszy jest klient

Kupując nieruchomość do wynajmu wato przede wszystkim zastanowić się, z jakim klientem zamierzamy pracować. Mieszkania na wynajem są bardzo różne i nigdy nie będzie tak, że mieszkanie będzie atrakcyjne dla wszystkich grup klientów.

Mieszkanie w centrum jest świetną propozycją dla studentów, czy singli, którzy lubią miejski gwar. Mieszkania na wynajem zlokalizowane w ścisłym centrum miasta to oferta dla ludzi, którym zależy na dobrym dostępie do restauracji, kin, centrów sportowych, czy w przypadku studentów do bibliotek, czy uczelni.

Rodzina z dzieckiem będzie szukała innej nieruchomości. Mieszkania na wynajem dla rodziny powinny być w cichej, spokojnej dzielnicy, gdzie jest park, plac zabaw, czy przedszkole lub szkoła.

Małe czy duże?

Kolejnym, niezmiernie ważnym aspektem inwestowania w nieruchomości jest podjęcie decyzji o metrażu mieszkania, które inwestor chce nabyć.

Mieszkania na wynajem w mniejszych metrażach szybciej znajdują chętnych, ale przynoszą mniejszy dochód. Ważny jest jednak czas przestojów między jednym a drugim najemcą. Wszyscy inwestorzy wiedzą, że największym wrogiem pasywnego dochodu są pustostany. Taka sytuacja nie tylko nie przynosi dochodu. Jednocześnie generuje koszty, które muszą być regulowane (czynsz za mieszkanie odprowadzany do wspólnoty mieszkaniowej oraz opłaty eksploatacyjne).

Mieszkania na wynajem w dużych, uniwersyteckich miastach można wynajmować w kilku wariantach. Jedną z propozycji jest wynajęcie całego mieszkania. Drugim pomysłem jest podział mieszkania na pokoje i wynajmowanie każdego pokoju oddzielnie.

Taka forma wynajmu jest dużo bardziej absorbująca i czasochłonna. Jej zaletą jest większy przychód oraz małe niebezpieczeństwo utracenia wszystkich klientów jednocześnie. Nawet okres wakacyjny to czas, gdy studenci pracują, poprawiają egzaminy, czy zostają na wakacje.

Nowe czy stare

Bardzo istotnym zagadnieniem jest wybór bloku, w którym ma znajdować się mieszkanie na wynajem. Rynek pierwotny jest droższy od wtórnego, ale jego zaletą jest możliwość samodzielnej aranżacji mieszkania zgodnie z potrzebami.

Deweloperzy bardzo często oferują usługę wykończenia mieszkania „pod klucz” co również jest bardzo wygodne, gdyż zdejmuje z inwestora obowiązek wykończenia nieruchomości.

Mieszkanie z rynku wtórnego będzie tańsze, ale bardzo często konieczny jest remont, o czym zapominają inwestorzy. Przeprowadzenie remontu wiąże się z koniecznością zainwestowania kolejnych funduszy oraz z czasem, który jest tak cenny w przypadku wynajmu nieruchomości.

Są to tylko podstawowe pytania, na które musi odpowiedzieć inwestor nim dokona zakupu mieszkania na wynajem. Dobrze podjęta decyzja zaowocuje dodatkowym, regularnym dochodem. Zła decyzja to walka z regularnymi pustostanami.

Rola glukozy w samokontroli

Redakcja saminwestuj.pl

Dzielimy się specjalistyczną wiedzą z zakresu inwestycji i biznesu. Doradzamy też w kwestiach związanych z finansami i nauką.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?