Kilka nawyków, które sprawiają, że wciąż jesteś biedny.

Jeśli jest jakiś nawyk finansowy, z którego powinieneś spróbować jak najszybciej zrezygnować, to jest nim wydawanie więcej niż zarabiasz. Poleganie na kartach kredytowych w celu sfinansowania swojego stylu życia może przerodzić się w poważny problem z zadłużeniem.

Istnieje wiele nawyków, które mogą prowadzić do nadmiernego wydawania pieniędzy. Nadążanie za Jonesami, niechęć do rezygnacji z luksusów, przesadne obchodzenie świąt Bożego Narodzenia i wydawanie więcej niż się zarabia – to wszystko może odegrać pewną rolę. Skorzystaj z okazji, aby przyjrzeć się swoim finansom i dowiedzieć się, gdzie możesz je ograniczyć. Dobrym rozwiązaniem jest również konsolidacja długów, więcej o tym na https://habza.com.pl/

Brak funduszu awaryjnego

Brak funduszu awaryjnego sprawia, że jesteś podatny na te niespodziewane wydatki, takie jak zepsuty bojler czy awaria samochodu. Zamiast polegać na kredycie lub pożyczkach na dzień wypłaty, gdy wydarzy się nieszczęście, otwórz konto oszczędnościowe i podejmij wyzwanie odkładania regularnych kwot pieniędzy.

https://habza.com.pl/ zaleca, aby mieć w banku kwotę wystarczającą na 6 miesięcy kosztów życia. To może wydawać się zniechęcające, ale zacznij od małych kwot – z czasem wszystko się sumuje. Spróbuj ustawić stałe zlecenie na konto oszczędnościowe w okolicach dnia wypłaty, aby wprowadzić swój dobry nawyk na autopilota. Alternatywnie, dlaczego nie zajrzeć do aplikacji pozwalających oszczędzać pieniądze?

Zaniedbywanie rachunków

Łatwo to zrobić. Przychodzi rachunek i łatwo go zignorować. Obiecujesz sobie, że zajmiesz się nim później, ale zanim się zorientujesz, przegapiłeś termin płatności i zostałeś obciążony karą lub opłatą za spóźnienie.

Unikaj dodatkowych opłat, otwierając i opłacając rachunki zaraz po ich otrzymaniu. Jeśli płacisz przez Internet, zajmuje to tylko kilka minut. Ustaw przypomnienia telefoniczne, umieść listy w widocznych miejscach lub uruchom automatyczne płatności, aby mieć pewność, że nie zapomnisz. Możesz również spróbować zadzwonić do swoich dostawców, aby wyrównać wszystkie daty wymagalności rachunków, najlepiej tuż po dniu zapłaty. W ten sposób pozbędziesz się ich z drogi i będziesz dokładnie wiedział, co zostało Ci do wydania każdego miesiąca.

Dokonywanie minimalnych płatności kart kredytowych

Chociaż kuszące jest spłacanie tylko minimalnej kwoty na saldzie kredytowym każdego miesiąca, będziesz tylko opóźniać ból. Minimalne płatności kosztują Cię więcej na dłuższą metę poprzez wydłużenie czasu potrzebnego na spłatę salda i naliczanie wyższych odsetek. Zachęca Cię to również do wydawania ponad stan, co prowadzi do niskiej zdolności kredytowej i wysokiego poziomu nagromadzonego zadłużenia.

Wydawanie na autopilocie

To, o czym nie wiesz, nie może ci zaszkodzić, prawda? Nieprawda. Nie zwracanie uwagi na to, co robisz ze swoimi pieniędzmi, to pewna droga do nadmiernego wydawania. Czy to codzienny zwyczaj picia Starbucksa, członkostwo w siłowni za 150 zł miesięcznie, z którego nigdy nie korzystasz, czy drogie automatyczne odnawianie ubezpieczenia samochodowego – wydawanie pieniędzy na autopilocie może bardzo uszczuplić Twoje finanse i prawdopodobnie wydajesz więcej, niż zdajesz sobie sprawę!

Drobne zakupy mogą się kumulować w czasie, pozostawiając Cię z niespodziewanym brakiem pieniędzy na koniec miesiąca. Podejmij zobowiązanie do lepszego śledzenia swoich wydatków i zapisuj wszystko, co wydajesz w notatniku lub na planerze budżetowym. Możesz być zaskoczony tym, na co idą Twoje pieniądze.

Artykuł sponsorowany

Redakcja saminwestuj.pl