Lokaty są ciekawą opcją dla zwolenników inwestowania kapitału. Pozwalają one wypracować pewną, gwarantowaną stopę zwrotu bez ryzyka utraty części czy całości posiadanych środków finansowych. Postanawiając wpłacić pieniądze na lokatę, należy zwrócić uwagę na jej typ, rodzaj kapitalizacji odsetek, wysokość oprocentowania, długość okresu i oczywiście gwarancję zysku.
Charakterystyka lokat bankowych – fakty
Chociaż wszystkie lokaty zakładają jeden cel, jakim jest oczywiście pomnażanie środków, różnią się one między sobą. Wśród najbardziej znanych kategorii możemy wyróżnić lokaty terminowe, progresywne, które charakteryzują się zmiennym oprocentowaniem, overnight – przeznaczoną dla przedsiębiorców, którzy chcą, aby ich pieniądze pracowały w nocy, a za dnia wracały na firmowy rachunek oraz mobilne, czyli zakładane jedynie poprzez aplikację bankową.
Najbardziej popularnym rodzajem jest lokata terminowa, która dzieli się na krótko – i długoterminową. Przed podjęciem decyzji o wpłacie środków warto zastanowić się, czy nie wpłynie to negatywnie na stabilność finansową. W przypadku, gdy nie można sobie pozwolić na zamrożenie środków na lokacie długoterminowej, w której umowa podpisywana jest na okres dłuższy niż rok, warto rozważyć skorzystanie z oferty krótkoterminowej, którą można zerwać już po miesiącu.
Wysokość oprocentowania nie jest kwestią dostosowywaną indywidualnie, nie zależy też wyłącznie od decyzji podejmowanych przez same banki. Uzależniona jest najczęściej od wysokości głównych stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego, które są ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej.
Mroczna strona lokat bankowych – mity
Wiele osób twierdzi, że inwestowanie jest jedynie dla bogatych mogących sobie pozwolić na tymczasowe zamrożenie konkretnej puli środków. Należy jednak pamiętać, że już najmniejsza kwota podlega pomnożeniu na lokacie. Ponadto panuje powszechna obawa o bezpieczeństwo wpłaconych na lokatę środków. Jest to jednak podejście błędne. Nawet upadek danego banku nie sprawi, że środki przepadną. Jest to zasługa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, który troszczy się o depozyty z lokat i spółdzielczych kas oszczędnościowo – kredytowych.
Jedyną wadą w przypadku lokat bankowych, wobec której obawy nie są bezpodstawne, jest to, że w przypadku nieprzewidzianej sytuacji nie będzie można swobodnie wypłacić środków. W takiej sytuacji niezbędne jest wcześniejsze zerwanie umowy depozytu terminowego, a to z kolei często wiąże się z utratą wypracowanych odsetek. Nie ma jednak obowiązku wpłacania na lokatę dużych kwot. Ciekawym rozwiązaniem jest założenie kilku lokat krótkoterminowych i na przykład jednej długoterminowej, co pozwoli na zachowanie ciągłości finansowej i jednoczesne powiększanie kapitału – podpowiada pracownica Poznańskiego Banku Spółdzielczego, który w swojej ofercie posiada szereg atrakcyjnych procentowo lokat.
Oszczędzanie na lokacie to skuteczny, a co najważniejsze opłacalny sposób pomnażania kapitału. Jedyne, o czym należy pamiętać, to wybranie produktu, który zapewni wysokie zyski. W tej kwestii warto skonsultować się z doświadczonym doradcą bankowym, który na podstawie sytuacji finansowej będzie w stanie określić, jaki rodzaj lokaty sprawdzi się najlepiej w danej sytuacji.