Stabilność finansowa jest niezmiernie ważna, zarówno w przypadku firm, jak i gospodarstw domowych. Każda taka jednostka budżetowa powinna mieć zgromadzone odpowiednie oszczędności finansowe, które będzie mogła wykorzystać w tak zwanej czarnej godzinie. Zdarzenia losowe wymagające dodatkowych nakładów finansowych mogą przyjść niespodziewanie z różnych stron. Warto być na nie przygotowanym.
Jak skutecznie oszczędzać na czarną godzinę
W gospodarstwie domowym warto zadbać o to, aby był utworzony tak zwany fundusz awaryjny oraz poduszka powietrzna. Fundusz awaryjny, to przynajmniej kilkaset złotych, po które można będzie sięgnąć przy niespodziewanych wydatkach, takich jak naprawa samochodu czy zakup nowej pralki. O ile fundusz awaryjny zbudować jest w miarę łatwo, o tyle z poduszką finansową już może nie być tak prosto. Poduszka finansowa powinna być na tyle duża, aby mogła umożliwić przeżycie nawet kilku miesięcy na przyzwoitym poziomie w przypadku utraty pracy. Jest to więc kilku krotność średnich miesięcznych wydatków.
Co robić gdy zaczyna brakować pieniędzy?
Niestety, pomimo wciąż poprawiającego się statusu Polaków, mało kto myśli perspektywicznie i przynajmniej część społeczeństwa żyje z dnia na dzień, nie myśląc o żadnych oszczędnościach, a koncentrując się wyłącznie na bieżących wydatkach. Przy takim postępowaniu, gdy tylko skończy się bieżące źródło finansowania lub pojawią się niespodziewane wydatki, to po piętach depcze im panika. Skąd wziąć gotówkę? Można sięgnąć po kredyt bankowy, wysoko oprocentowaną chwilówkę lub też zdecydować się można na pożyczki społecznościowe.
Co to są pożyczki społecznościowe?
O tym, że po dodatkowe pieniądze można zgłosić się do banku lub do prywatnej firmy pożyczkowej wie praktycznie każdy. Równie powszechna jest wiedza na temat tego, że w bankach jest oprocentowanie dużo niższe niż u prywatnych pożyczkodawców, jednak uzyskanie pozytywnej weryfikacji finansowej jest o wiele większym wyzwaniem. Za to mało kto słyszał o takim tworze jak pożyczki społeczne. Ich krajem macierzystym są Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, choć coraz lepiej zadamawiają się także na naszym rynku usług finansowych. Jak działają?
Jaka jest zasada działania pożyczek społecznościowych?
Pożyczki społeczne doczekały się definicji. Chodzi o to, że w tej formie uczestniczą podmioty fizyczne. Konieczne są dwie osoby. Pożyczkodawca oraz pożyczkobiorca. Jedna osoba drugiej pożycza pieniądze. Jednak nie odbywa się to jak między znajomymi. W całej operacji pośredniczy dedykowany serwis internetowy. Każdy człowiek może być zarówno pożyczkodawcą jak i pożyczkobiorcą. Zewnętrzny portal stwarza jedynie przestrzeń do wymiany, nie uczestniczy jednak w nim. Każdy kto chce korzystać z funkcjonalności serwisu, musi założyć dedykowane konto, w przeciwnym razie ani wzięcie ani udzielenie pożyczki nie będzie możliwe. Jest to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych form pożyczania pieniędzy, takich jak kredyty bankowe czy pożyczki.