Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Problemy banków – czy można je rozwiązać?

Biznes Data publikacji - 17 lutego 2020 Autor - Redakcja saminwestuj.pl


Banki jako instytucje finansowe nie są wolne od różnego rodzaju problemów. Stwierdzenie: „pewne jak w banku” nie jest już gwarantem powodzenia procesu, który jest tak charakteryzowany. Na szczęście rządy czuwają nad tym, aby banki jako instytucje finansowe były dla ludzi wiarygodne.

Ryzyko bankowe

Każdy bank ponosi ryzyko bezpośrednio związane z profilem swojej działalności. Banki nie tylko gromadzą ludzkie oszczędności, oferując w zamian określony procent na lokacie, ale banki również udzielają kredytów i zawsze jest ryzyko, że kredyt nie zostanie spłacony w całości, w określonym czasie. Ważne, aby w razie jakichkolwiek trudności dłużnik od razu skontaktował się z bankiem i poinformował o kłopotach, jednak wiele osób woli chować głowę w piasek udając, że nic złego się nie dzieje. Stąd późniejsze dramaty i egzekucje komornicze. Ryzyko bankowe to nie tylko ryzyko kredytowe, ale problemy banków to także ryzyko rynkowe, ponieważ na rynku finansowym sytuacja jest dynamiczna i wiele parametrów ciągle ulega zmianie. Zmieniają się kursy walut i stopy procentowe. Banki przed udzieleniem kredytu dokładnie sprawdzają historię kredytową danej osoby, szukając jakichkolwiek czynników budzących wątpliwości, które będą odwlekały w czasie podjęcie decyzji o udzieleniu kredytu. Zarządzanie ryzykiem bankowym to podejmowanie niełatwych decyzji. Mnogość złych decyzji może spowodować najgorszy scenariusz, czyli upadłość banku.

Ludzie i technologie

Nie wolno zapominać o tym, że bank jest pracodawcą i w grę wchodzi zatrudnienie niewłaściwych osób. Praca w banku to praca z danymi, które są niezwykle poufne. Pracownik ma dostęp do wiedzy o oszczędnościach danej osoby, dokładnie wie ile pieniędzy znajduje się na jego lokatach. Dlatego też osoby pracujące w bankach muszą być niezwykle dyskretne. Nie ma mowy o zdradzie tajemnicy bankowej. To nadszarpnęłoby zaufanie ludzi do całego systemu bankowego, a nie tylko do placówki, której pracownik okazał się nieodpowiedzialny i nielojalny. Problemy banków są powiązane z czasami, w których przyszło nam żyć. Banki to nie tylko placówki stacjonarne, banki to także cała gama rozwiązań elektronicznych. Prawie każdy ma dziś dostęp elektroniczny do swojego konta, można robić przelewy zarówno logując się do swojego konta na komputerze, jak też w aplikacji. Kiedy technologia zawodzi, jest to problem dla dużej ilości klientów, którzy potrzebują wykonać przelew natychmiast i są bardzo zdenerwowani faktem, że jest to niemożliwe. Żyjemy w czasach, kiedy ludzie chcą mieć wszystko na już, natychmiast. Niestety, czasem problemy technologiczne na to nie pozwalają.

Prawie każdy bank w minionych latach borykał się z jakimiś problemami. Chociaż wymogi stawiane przez prawo, aby założyć bank, są bardzo wysokie, między innymi dotyczą one kapitału początkowego, to jednak nie chroni przed możliwymi kłopotami. Dlatego każdy bank powinien na bieżąco monitorować swoją sytuację i szybko reagować jeśli dzieje się coś niepokojącego. Szybka reakcja pozwala na szybkie działanie.

Studia podyplomowe

Redakcja saminwestuj.pl

Dzielimy się specjalistyczną wiedzą z zakresu inwestycji i biznesu. Doradzamy też w kwestiach związanych z finansami i nauką.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?