Czym są i gdzie kupić obligacje korporacyjne?

Obligacje to papiery wartościowe, wśród wielu różnych ich rodzai można wyróżnić obligacje korporacyjne. Inaczej są to obligacje komercyjne, które polegają na tym, że dane korporacje chcąc pozyskać kapitał oferują na rynku tego rodzaju papiery wartościowe. Obligacje korporacyjne są dostępne i można je zakupić, zamrażając w ten sposób swoje oszczędności na jakiś czas.

Jak i gdzie kupić obligacje korporacyjne?

Decydując się na zakup obligacji korporacyjnych, każdemu od razu nasunie się pytanie. Gdzie kupić obligacje korporacyjne? Tego typu obligacje są dostępne na rynku Catalyst czyli na giełdzie papierów wartościowych. W celu zakupienia pakietu tego rodzaju akcji potrzebne jest założenie, wcześniej, odpowiedniego konta maklerskiego. Bez konta nie ma możliwości zakupu żadnych akcji, nawet akcji korporacyjnych.
Przed dokonaniem zakupu a po założeniu konta maklerskiego dodatkowo trzeba jeszcze wybrać emitenta, konkretną serię obligacji, która nas interesuje i sprawdzić opłacalność i rentowność swojej inwestycji.

Konto maklerskie

Konto maklerskie jest bardzo potrzebnym narzędziem do kupowania akcji korporacyjnych, zbierania ich, sprzedawania czy odkładania. Wiele kont maklerskich jest kontami, za które nie trzeba płacić, są kontami bezpłatnymi. Natomiast niektóre konta maklerskie wymagają jednorocznej, niewielkiej opłaty. Zawsze lepiej więc jest wybrać konto bezpłatne. Zawsze dobrze jest się zastanowić po co potrzebne jest konto maklerskie, w jakim banku będzie ono dla nas najbardziej korzystne, jakie obligacje będzie się trzymać na danym koncie. Późniejsze próby przenoszenia konta maklerskiego do innego banku, bardziej wygodnego dla nas, będzie procesem zarówno kosztownym jak i czasochłonnym. Dlatego dobrze jest od razu zdecydować się na założenie konta maklerskiego we właściwym dla nas miejscu. Ponadto dodać należy, że potrzeba posiadania konta maklerskiego nie tylko jest potrzebna przy operowaniu akcjami korporacyjnymi. Takie konto potrzebne jest do każdego rodzaju akcji.

Kupujemy obligacje korporacyjne

Gdy wiemy już gdzie i mamy założone już konto maklerskie możemy rozpocząć kupowanie akcji. Jednak proces inwestowania w akcje nie polega na kupowaniu akcji na ślepo. Wymaga on wiele wiedzy, rozeznania, doświadczenia, śledzenia aktualności światowych i potrzebuje określonych narzędzi. Handel akcjami to ryzyko, jednego dnia możemy dużo zyskać a drugiego dnia dużo stracić.
Lista proponowanych emitentów jest zawsze dostępna, dobrze jest jednak wcześniej posiłkować się wiadomościami z popularnych, giełdowych portali. Wiedza na temat poszczególnych emitentów zawsze nam się przyda i spowoduje, że nasze ryzyko może okazać się znacznie mniejsze niż gdybyśmy nie posiadali odpowiedniej wiedzy.
Zawsze dobrze jest też czytać rankingi, korzystać ze skanera rentowności obligacji i kalkulatora rentowności obligacji.
Kupowanie i sprzedawanie akcji i obligacji, również obligacji korporacyjnych wymaga odrobiny wiedzy i trochę rozeznania na rynku giełdy.

Redakcja saminwestuj.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.