Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Gdzie odłożyć na rok kilkanaście tysięcy złotych?

Finanse Data publikacji - 8 września 2020 Autor - Redakcja saminwestuj.pl

Udało ci się zgromadzić spory kapitał? Nie pozwól, aby leżał bezczynnie na rachunku osobistym – pozwól mu pracować. Sprawdź, gdzie najlepiej odłożyć pieniądze, aby móc osiągnąć zysk – bez żadnego ryzyka.

Polacy mają różne plany związane z oszczędzaniem, ale łączy ich jedno – każdy poszukuje produktów pozwalających na odkładanie środków bez żadnego ryzyka. Jeśli liczy się dla ciebie bezpieczeństwo kapitału i gwarancja zysków, najlepszym rozwiązaniem będzie lokata. Oprocentowanie może nie należy do najwyższych, ale – jeśli dobrze porównasz dostępne oferty – uda ci się sporo zyskać.

Lokata bankowa – oszczędzanie bez ryzyka

Lokata bankowa to jeden z tych produktów finansowych, który – choć nie pozwala na osiągnięcie bardzo wysokich zysków – cieszy się niesłabnącą popularnością. Główne powody są dwa:

  • utrzymanie kapitału – wpłacone środki wracają w nienaruszonym stanie na wskazany rachunek bankowy po zakończeniu umowy (plus odsetki); dotyczy to także sytuacji, w której bank ogłasza upadłość;
  • gwarancja zysków – otrzymujesz wypracowane odsetki niezależnie od sytuacji na rynku finansowym, o ile dotrzymasz warunki umowy; tylko wypłata środków przed okresem zapadalności będzie skutkować utratą zysków.

Jeżeli więc zależy ci na bezpiecznym ulokowaniu kilkunastu tysięcy złotych, rozważ założenie lokaty. Oprocentowanie może być korzystne – mimo mało optymistycznych uśrednionych wartości.

Ile daje zarobić lokata? Oprocentowanie to nie wszystko…

Oprocentowanie lokaty to jeden z głównych parametrów decydujących o wysokości możliwego do wypracowania zysku. Im wyższe, tym wyższe odsetki mogą zostać doliczone do kwoty depozytu.

Przykład. Decydując się na Lokatę Plus z oferty Toyota Banku możesz liczyć na oprocentowanie sięgające nawet do 0,8% w skali roku. Przy kwocie 15 000 zł zysk może wynieść do ok. 290 zł netto.

Aby zapewnić sobie maksymalny zysk, trzeba wziąć pod uwagę również czas trwania umowy. Chociaż nie jest to regułą, zwykle lokaty długoterminowe charakteryzują się wyższym oprocentowaniem w porównaniu do lokat krótkoterminowych.

Lokata krótko- czy długoterminowa?

Zależy ci na wypracowaniu możliwie jak najwyższych odsetek, dlatego myślisz nad lokatą długoterminową. Zanim jednak zdecydujesz się na taką opcję, musisz odpowiedzieć na jedno ważne pytanie: czy przez długi okres na pewno nie będziesz potrzebować środków.

Lokaty długoterminowe „zamrażają” pieniądze nawet na 36 miesięcy, w efekcie czego nie będziesz mieć do nich dostępu. To znaczy możesz z nich w każdej chwili skorzystać, jednak będzie to kosztować utratę zysków.

Na lokatę krótkoterminową zdecyduj się wówczas, gdy:

  • w najbliższym czasie będziesz potrzebować pieniędzy
  • lokujesz całość oszczędności
  • zależy ci na zachowaniu płynności finansowej.

Lokaty długoterminowe to produkty dobre dla osób, które lokują środki w kilku różnych instrumentach finansowych i w perspektywie długofalowej nie planują żadnych poważniejszych inwestycji.

Rola glukozy w samokontroli

Redakcja saminwestuj.pl

Dzielimy się specjalistyczną wiedzą z zakresu inwestycji i biznesu. Doradzamy też w kwestiach związanych z finansami i nauką.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?