Warto mieć świadomość, że inwestowanie na rynku finansowym jest zdecydowanie trudniejszym zadaniem niż mogłoby się wydawać. Nie wszyscy początkujący i doświadczeni inwestorzy zakładają również mniej korzystne scenariusze, jakie mogą wystąpić.
Jakie mogą wystąpić zagrożenia na froncie inwestycyjnym w 2020 roku?
Należy zdawać sobie sprawę, że już w 2019 roku Torsten Slok, czyli główny ekonomista jednego z największych banków na świecie – Deutsche Bank, przygotował listę dwudziestu istotnych zagrożeń zarówno dla rynków finansowych, jak i globalnej gospodarki. Koniecznie należy zdawać sobie sprawę, że są one wynikiem aktualnej sytuacji geopolitycznej, a także gospodarczej na świecie. Ponadto warto mieć świadomość, że są one konsekwencją problemów, które co prawda pojawiły się już kilka lat temu, jednak nie zostały zażegnane.
Wzrost nierówności dochodowych i majątkowych
Problem ten został umieszczony na pierwszym miejscu przez wspomnianego wcześniej głównego ekonomistę Deutsche Bank. Kwestia ta może być dużym zaskoczeniem dla wszystkich inwestorów, którzy zakładali recesje lub kryzys gospodarczy. Rządy poszczególnych krajów próbują ten problem rozwiązać przez nakładanie wyższych podatków dla najbogatszych. Autor dodatkowo zakłada, że nierówności społeczne na świecie mają długoterminowy charakter.
Wojna handlowa i potencjalne spowolnienie największych gospodarek świata
Warto wiedzieć, że napięcia handlowe między Chinami, a Stanami Zjednoczonymi z roku na rok się zmniejszają. Obie strony intensywnie pracują bowiem nad ostateczną finalizacją porozumienia. Należy jednak wiedzieć, że Amerykanie objęli cłami towary Kraju z Państwa Środka o wartości 0,5 biliona dolarów. Chińczycy nie pozostali jednak dłużni i zdecydowali się nałożyć cła na produkty ze Stanów Zjednoczonych o wartości 110 miliardów dolarów. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wszystkie niepewności, które mają związek z wspomnianą wojną handlową oddziałują na decyzje inwestycyjne podejmowane przez przedsiębiorców.
Niepewności związane z wyborami prezydenckimi
Warto wiedzieć, że zarówno doświadczeni, jak i początkujący inwestorzy nie są w stanie przewidzieć, jakie oddziaływanie na globalną gospodarkę będą miały decyzje polityczne. Główny ekonomista Deutsche Banku dostrzegł bowiem bardzo duże niepewności, które są związane z regulacjami dotyczącymi technologii oraz prywatności. Może to doprowadzić do sytuacji, ze celem przedsiębiorców będzie ograniczenie wydatków kapitałowych oraz oszczędzanie.
Rosnący amerykański dług publiczny
Ogromnym wyzwaniem dla całej światowej gospodarki będzie regularnie rosnący amerykański dług publiczny, który obecnie przekroczył 25 bilionów dolarów. Według założeń Biura Budżetu amerykański wspomniany dług będzie rósł w tempie 1,2 biliona dolarów przez najbliższe 10 lat. Z kolei amerykańscy inwestorzy biorą pod uwagę fakt, że popyt i podaż bonów skarbowych nie zostały właściwie dopasowane. Sytuacja przyczynić się może do spadku zysków firm.