Sprawozdanie finansowe to dokument, którego sporządzenie należy do obowiązków wielu firm. Warto więc dowiedzieć się, jak zrobić to właściwie. Kto powinien wysłać sprawozdanie finansowe? Czy można sporządzić je jedynie w formie elektronicznej?
Każdy przedsiębiorca prowadzący własną działalność gospodarczą, doskonale wie, że w celu zachowania zgodności wszelkich dokumentów, niezbędne jest bardzo dokładne prowadzenie działań księgowych. Mowa tu nie tylko o codziennym dbaniu o uporządkowanie faktur oraz dokonywanie podliczeń, a także o różnego rodzaju raportach obejmujących dane z konkretnego okresu. Jednym z takich dokumentów jest między innymi sprawozdanie finansowe. Okazanie go określonemu organowi jest niezbędne w celu przedstawienia dokładnej i szczegółowej sytuacji finansowej, w jakiej znajduje się firma. Sprawozdanie takie zawiera wiele bardzo ważnych informacji. Wśród nich znajdziemy między innymi bilans, czy rachunek zysków oraz strat. Sprawdźmy, kto właściwie zobowiązany jest do sporządzenia takiego raportu. Jak złożyć e-sprawozdanie?
Kto powinien złożyć sprawozdanie finansowe?
Do sporządzania sprawozdań finansowych zobowiązanych jest większość firm. Wszystkie informacje na ten temat znaleźć można w ustawie o rachunkowości. W tym przypadku zasada jest jednak dość prosta. Obowiązek składania e-deklaracji dotyczy działalności prowadzących księgi rachunkowe na podstawie wyżej wymienionej ustawy. Tutaj warto jednak zaznaczyć, że reguła ta stosowana jest także wtedy, gdy firma dobrowolnie zdecydowała się na prowadzenie takich ksiąg, co jest obecnie dość częstym zjawiskiem. Co więcej, e-sprawozdania składać powinny nie tylko spółki kapitałowe, ale i osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Terminem właściwym do sporządzenia sprawozdania finansowego jest dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych. Każda firma ma wtedy dokładnie trzy miesiące na przesłanie takiego dokumentu.
Sprawozdanie finansowe — forma
Jeszcze do niedawna, sprawozdanie finansowe sporządzało się jedynie w formie papierowej. To sprawiało, że większości przedsiębiorców miała naprawdę sporo problemów w związku z wypełnieniem dokumentu, a także jego wysłaniem. Od 2018 zaczęło obowiązywać jednak e-sprawozdanie, czyli sprawozdanie w formie elektronicznej. Warto zaznaczyć, że obecnie jest to jedyna właściwa wersja takiego raportu. Czy w związku z tym coś się zmieniło? Prócz samej formy dokumentu, właściwie nie. Należy pamiętać jednak, że jego treść, zawartość, a nawet układ i format muszą spełniać wszelkie wymagania, które dokładnie opisane zostały w ustawie o rachunkowości. Każde sprawozdanie finansowe powinno składać się z określonych elementów. Do najważniejszych z nich należy bilans, rachunek zysków oraz strat i informacje dodatkowe, zawierające między innymi różnego rodzaju objaśnienia.
Jak złożyć e-sprawozdanie finansowe?
Wiele osób obawia się, że sprawozdanie finansowe to tylko szereg skomplikowanych formalności, a przesłanie go wymaga wiele wysiłku. Tak jednak wcale nie musi być. Szczególnie jeśli zdecydujemy się skorzystać ze wsparcia, jakie zapewnia specjalna aplikacja. Dzięki niej e-sprawozdanie finansowe wypełnimy dosłownie w kilka minut. Narzędzie takie dostarcza nam bowiem gotowy formularz, a co najważniejsze, możemy z łatwością importować do niego potrzebne dane. Dzięki temu zaoszczędzimy wiele czasu i unikniemy licznych błędów, które mogą zdarzyć się przy ręcznym uzupełnianiu. Gotowe e-sprawozdanie należy uwierzytelnić za pomocą podpisu elektronicznego.