Błędy, które popełniają ludzie próbujący wyjść z długów

Utrzymanie długu pod kontrolą i odpowiedzialne jego nabywanie umożliwia świat satysfakcjonujących i wartościowych działań i nabytków. Kupno domu, studia, pokrycie niespodziewanych wydatków, takich jak nowy dach, a nawet zakup samochodu – wszystko to i wiele więcej byłoby znacznie trudniejsze bez możliwości kupowania teraz i płacenia później.

Ale kiedy zadłużenie osobiste i domowe staje się nadmierne, może wywołać potężne siły nieszczęścia i frustracji. Według najnowszych badań, osoby, które popadły w długi, mają niższą satysfakcję z życia i niższe samopoczucie emocjonalne, a także gorsze zdrowie i jakość snu. Dlatego właśnie posiadanie zdolności do spłaty zadłużenia jest niezbędne do osiągnięcia osobistego spełnienia finansowego i ogólnego szczęścia. Spłata długu nie zawsze jest jednak łatwa. Istnieje wiele sposobów, w jakie kredytobiorca może zbłądzić na drodze od bycia obciążonym długami do stania się wolnym od długów. Oto kilka najczęstszych błędów, jakie ludzie popełniają, próbując spłacić długi.

Bycie zbyt surowym dla siebie

Nadmierne zadłużenie ma złą sławę. Jeśli jesteś przeciążony miesięcznymi spłatami pożyczek, możesz mieć pokusę, by uznać to za dowód wstydliwej osobistej słabości. Ale naukowcy zajmujący się finansami domowymi twierdzą, że niezdolność do oparcia się zachciankom jest tylko jednym z czynników, które mogą prowadzić do pożyczania więcej niż jesteś w stanie szybko spłacić. A dziesiątki lat badań sugerują, że niskie dochody i brak środków finansowych mogą być jeszcze większymi czynnikami niż brak silnej woli. Czytaj regularnie https://pozyczkolog.pl/, znajdziesz tam wiele ciekawych porad dotyczących wychodzenia z zadłużenia. 

W każdym razie jest to powszechny problem. Osoby o niższych dochodach i niższych ocenach kredytowych zmagały się bardziej, a prawie jedna na pięć osób zarabiających sześć cyfr również miała problemy. Nie poświęcaj więc dużo energii na poniżanie siebie. Zamiast tego, wykorzystaj tę energię, aby uniknąć tych innych błędów.

Nie korzystasz z pomocy

Nie ma potrzeby, aby stawić czoła zadaniu spłacania długów w pojedynkę. Ogólnokrajowa sieć organizacji non-profit zajmujących się doradztwem kredytowym istnieje po to, by zapewnić ludziom w twojej sytuacji spersonalizowaną, bezpośrednią pomoc w przejęciu kontroli nad długami i finansami. Za niewielką opłatą mogą one pomóc Ci stworzyć plan zarządzania, a ostatecznie wyeliminować Twoje długi. Jak można przeczytać na https://pozyczkolog.pl/ – konsolidacja zadłużenia również jest bardzo rozsądnym i skutecznym rozwiązaniem. 

Zaniedbywanie wiedzy finansowej

Zadłużenie to nie tylko brak samokontroli. Ważna jest również wiedza na temat finansów. Badania wykazały, że osoby o niskich dochodach, posiadające doskonałe umiejętności zarządzania pieniędzmi, mają niższy wskaźnik zadłużenia w stosunku do dochodów. Stwierdzono, że znajomość finansów prowadzi do podejmowania lepszych decyzji dotyczących zaciągania kredytów. Na przykład, ci, którzy rozumieli skutki procentu składanego, rzadziej zaciągali drogie pożyczki.

Niepowodzenie w budżetowaniu

Żaden plan spłaty zadłużenia nie powiedzie się, jeśli Twoje nawyki w zakresie wydatków pozostaną niezmienione. Aby uzyskać kontrolę nad swoimi wydatkami, opracuj budżet. Wszystko, co musisz zrobić, to śledzić swoje dochody i wydatki, i wydawać mniej niż zarabiasz, aby pozostać na plusie. Wykonując kilka prostych kroków, nawet najbardziej odporni na budżet mogą opracować praktyczny plan kontrolowania wydatków i równoważenia ich z dochodami.

Brak śledzenia postępów – lub nagradzania za sukcesy

Możesz okiełznać ludzką naturę, aby pomóc ci osiągnąć cele związane z redukcją zadłużenia, odwołując się do jednego słowa: grywalizacja. Gamifikacja wykorzystuje mózgowe obwody nagradzania, aby pomóc Ci osiągnąć oszczędności i inne osobiste cele finansowe. Podstawową ideą jest tworzenie wyzwań, konkursów i nagród związanych z Twoimi celami redukcji zadłużenia.

Materiał partnera

Redakcja saminwestuj.pl